درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی یک توده نرم بدون درد و غیرسرطانی است که در اثر التهاب بافت پوششی بینی و سینوس‌ها ایجاد می‌شود. پولیپ‌های کوچک میتواند هیچ علایمی نداشته باشند اما پولیپ‌های بزرگ یا مجموعه‌ای از پولیپ‌ها می‌تواند منجر به انسداد راه هوایی و ایجاد اختلالات تنفسی شود.

پولیپ های بینی از لحاظ ظاهری مانند انگور بوده و توده هایی خاکستری و یا بی رنگ می باشند که در اکثر موارد ناشی از مخاط سینوس ها و خود بینی می باشد .معمولاٌ پولیپ ها به صورت متعدد درون بینی و هر دو طرف ایجاد می شوند.

زمانی که پزشک متخصص گوش و حلق و بینی به وسیله ابزاری پولیپ ها را لمس می کنند جابه جا می شوند و متحرک هستند.این حرکت پولیپ ها معمولا دردی را برای بیمار ایجاد نمی کند.در مواردی که پولیپ ها بزرگ شده باشند می توان آنها را از سوراخ بینی مشاهده کرد. پولیپ بینی ممکن است در هر سنی به سراغ افراد بیاید اما طبق آمار بیشتر در افراد جوان و میانسال دیده شده است.

پولیپ بینی

علل ایجاد پولیپ بینی چیست؟

عواملی هستند که می توانند بینی را تحریک کرده و باعث حساسیت هایی شوند که به پولیپ بینی منجر شود. بعضی از موارد آلرژیک مانند گرد و غبار و گرده افشانی گل ها باعث می شود غشای مخاطی درون مسیر تنفسی متورم شود که نسج اضافی در می آید .

عفونت های مزمن و تنگی نفس نیز از دیگر علت های ایجاد آن می باشد. در بسیاری از بیمارانی که عفونت سینوس داشته اند پولیپ بینی دیده شده است.

در برخی افراد هم غشای بینی به اندازه کافی رشد نکرده و برای فرد مشکلاتی همچون سرد درد،گرفتگی سینوس و پولیپ بینی را ایجاد می کند.

همچنین ممکن است که در برخی از افراد علت خاصی مشخص نشود.

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی نزدیک سینوس ها ایجاد می شود و اگر کوچک باشد ، از آنجا که بافت آن نرم بوده و حساسیت خاصی را در صورت کوچک بودن ایجاد نمی کند، ممکن است که فرد علائمی که باعث ناراحتی وی شود را در خود مشاهده نکند.

اما هنگامی که پولیپ ها رشد می کنند و یا به تعداد آنها اضافه می شود منجر به گرفتگی مسیر تنفسی بیمار می شوند و در این زمان فرد از وجود پولیپ در بینی خود آگاه می شود.

پولیپ بینی می تواند این علائم را در افراد ایجاد کند:

  • ایجاد درد سینوس و صورت
  • سر درد در ناحیه پیشانی
  • آبریزش بینی
  • ایجاد درد در فک بالا
  • خر و پف کردن در خواب
  • کم شدن حس بویایی
  • کم شدن حس چشایی (مزه و طعم خوراکی ها)

 

روش تشخیص و درمان پولیپ بینی

بستگی به موقعیت پولیپ دارد. اگر پولیپ به حفره‌های بینی نزدیک باشد پزشک با چراغ رینوسکوپ می‌تواند پولیپ را ببیند. اما اگر پولیپ در اعماق سینوس‌های شما پنهان شده باشد با آندوسکوپی قابل رویت است.

برای کوچک کردن و یا از بین بردن پولیپ‌ها میتوان از دارو استفاده کرد اما گاهی اوقات برای از بین بردن آن به عمل جراحی نیاز است.

 

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

این بیماری بیشتر در افراد بالغ و کودکانی که مبتلا به آسم، سینوزیت مزمن، زکام و فیبروز کیستیک هستند شایع است.

درمان سینوزیت

جراحی پولیپ بینی

در جراحی پولیپ بینی ، نیازی به ایجاد برش در پوست بینی نیست. این جراحی با وارد شدن آندوسکوپ در بینی آغاز می شود و جراح بینی با دقت کافی اقدامات لازم بر روی بینی را انجام می دهد و با استفاده از ابزارهای کوچک پولیپ ها را از بینی خارج می کند .و در نهایت سینوس ها با محلول ، شست و شو داده می شوند و دیگر مواد اضافی از بینی خارج می شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

در افرادی که پولیپ های بزرگی از بینی آنها خارج شده است ، دوره نقاهت بعد از جراحی بیشتر خواهد بود. در صورتی که بیمار بعد از جراحی پولیپ درد زیادی را احساس می کند ، می تواند با مشورت جراح بینی خود از مسکن استفاده کند. ولی بهترین راه برای بهبودی استراحت کافی است.

 

پیشگیری از ابتلا به پولیپ بینی

احتمال بازگشت پولیپ پس از درمان نیز وجود دارد. برای پیشگیری از ابتلا  و عدم بازگشت آن به توصیه‌های زیر توجه کنید:

یکی از علل ایجاد می‌تواند مزمن شدن آلرژی و آسم باشد. به همین دلیل درمان و کنترل آلرژی خود را جدی بگیرید.

تا حد ممکن از استنشاق آلاینده ها (آلاینده های موجود در هوا، دود مواد مخدر، گرد و غبار و…) که موجب تحریک بینی و سینوس‌های شما می‌شود اجتناب کنید.

اگر هوای خانه‌ی شما خشک است از یک دستگاه مرطوب کننده‌ی هوا استفاده کنید. این کار به مرطوب کردن مسیرهای تنفسی، بهبود جریان مخاط از سینوس ها و جلوگیری از انسداد و التهاب بینی کمک می‌کند.

با استفاده از یک اسپری آب و نمک یا سرم، بینی خود را شستشو دهید. این کار باعث پاک شدن مجاری بینی و سینوس‌ها از آلاینده ها می‌شود.

 

جراحی آندوسکوپی بینی وسینوس چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.