جراحی بینی تلفیق پزشکی و هنر

برخی از موارد مانند ویژگی های ظاهری و اخلاقی در افراد می توانند به منطقه ای که در آن زندگی می کنند مربوط شود و بر آن اساس مشابه یکدیگر باشد. این مورد به ویژه در ظاهر تاثیر زیادی دارد هر نژاد از هر کشوری ظاهر و تیپ چهره مختص به خود را دارند. مثلا آسیایی ها در شرق معمولا چشم بادامی هستند اروپایی ها افراد پوست روشن و کم مو در هر حال هر کدام ویژگی دارند ، اما ارتباط این موضوع با جراحی بینی چیست ؟ به طور کلی ایرانیان از زمان های دیرین تا به حال به افرادی با مو و چشم مشکی معروف هستند و معمولا افراد پر مو و هستیم. البته مورد مهمی که در ما ایرانیان وجود دارد این است که بینی های معمولا و به نسبت بزرگ و قوز داری داریم که زیبایی خود را در ظاهر ایرانی دارد ، اما همه از این نوع استقبال نمی کنند به همین دلیل آمار برخی از پروسه های زیبایی مانند عمل بینی بالا میرود و منجر می شود تا ایران به مهد عمل بینی تبدیل شود و بیشترین آمار را در این عمل داشته باشد. ما با کمک یکی از برترین پزشکان جراحی بینی در تهران دکتر امین آمالی به این عمل پرداخته ایم و شما را کامل راهنمایی نموده ایم.

 

افراد به چه دلیلی دست به انجام عمل بینی می زنند ؟

این جراحی که رینوپلاستی نیز به آن گفته می شود طرفداران زیادی دارد به ویژه در خاورمیانه و همین موضوع منجر شده که بهترین پزشکان جراح در این زمینه نیز مربوط به همین مناطق باشند. برای انجام این پروسه دلایل بسیاری وجود دارد که می توانند درمانی یا زیبایی باشند. به طور کلی افرادی که بخواهند مشکلی در ظاهر خود را از بین ببرند دست به انجام جراحی بینی در تهران یا شهر محل سکونت خود می زنند و برخی از مهمترین این ایرادات عبارتند از :

 • مشکلات مادرزادی و ناهمواری های موجود در بینی
 • بهبود در فرم و شکل کلی بینی و ارتقا زیبایی در فرد
 • باز کردن انسداد مجاری بینی به دلایل مختلف مانند آسیب دیدگی
 • درمان و ترمیم بینی شکسته و آسیب دیده
 • اصلاح مجاری بینی که بیش از حد بزرگ یا کوچک هستند
 • از بین بردن افتادگی
 • کاهش حجم بینی های بیش از حد بزرگ
 • از بین بردن افتادگی در نوک یا کل بینی

این موارد تنها بخش کوچکی از مشکلاتی هستند که می توان با جراحی بینی حل کرد و این لیست بلند بالا ادامه دارد. به همین دلیل است که افراد بسیاری دست به انجام این پروسه می زنند و مشکلات خود را به کمک آن حل می نمایند. همچنین فرم ژنتیکی بینی مردمی مانند مردم ایران ایجاب میکند که تمایل بیشتری به سمت این عمل داشته باشند.

انواع جراحی بینی و کاربرد هر کدام

همانطور که متوجه شدید این عمل پروسه متنوعی می باشد و به همین دلیل مدل ها و تکنیک های بسیاری دارد که هر کدام از آنها برای یک هدف ساخته شده اند. برای اینکه در میان انواع این جراحی گم نشوید آنها را در دسته بندی های مختلفی قرار داده اند که مدیریت آنها راحت تر باشد. اولین مورد در واقع نوع بینی شما می باشد که عمل را تغییر می دهد به طور کلی ما دو نوع بینی داریم بینی های گوشتی و استخوانی که هر کدام خصوصیات مربوط به خود را دارند.

از سوی دیگر بینی ها می توانند بر اساس هدف بیمار مدل های متنوعی نیز داشته باشد مدل های آن طبیعی فانتزی و نیمه فانتزی می باشند. هر کدام از این مدل ها به یک نوع چهره می آیند همچنین اعمال آنها در صورت هر فرد متفاوت است. جدا از این موارد جراحی بینی در تهران تکنیک های مختلفی نیز دارد که اصلی ترین آنها عبارتند از باز و بسته که هر دو تکنیک می توانند برای یک نوع عمل استفاده شوند و باید با توجه به مزایا و معایب آنها بهترین گزینه را انتخاب نمود. به طور کلی عمل بینی پروسه ثابتی ندارد و در هر فرد متفاوت می باشد و به شکل شخصی سازی شده مختص آن شخص است. در ادامه به توضیحات بیشتر در رابطه با یک از این دسته بندی ها خواهیم پرداخت.

قبل از جراحی بینی چه اتفاقاتی می افتد ؟

قبل از اینکه اقدام به انجام این پروسه زیبایی بنمایید نیاز دارید تا به پزشک مراجعه کنید و یک جلسه صحبت را با ایشان داشته باشید. در این دیدار شما در رابطه با تمام موارد مربوط به عمل بحث میکنید و تصمیم میگیرید که چه اقداماتی باید در طول پروسه و بعد از آن انجام شوند. البته این اتفاق و برنامه ریزی کامل در رابطه با این پروسه زمانی انجام می شود که شما در رابطه با هدف خود از این جراحی با پزشک صحبت نموده اید و به ایشان انتقال داده اید که چه انتظاری از این عمل دارید. پزشک نیز تمام اطلاعات مورد نیاز در رابطه با این پروسه را به شما می دهد تا بتوانید درست تصمیم بگیرید و برای همه چیز از قبل آمادگی لازم را داشته باشید.

همچنین یک سری آزمایشات وجود دارد که نیاز است آنها را انجام دهید تا برخی اطلاعات را در اختیار جراح خود بگذارید تا ایشان با استفاده از آن اطلاعات می تواند با دقت بیشتری جراحی بینی در تهران را انجام دهد و برنامه ریزی های مربوط به آن را بچیند تا نتیجه بهتری حاصل شود. ضمنا یکسری توصیه ها و راهنمایی ها قبل از عمل وجود دارد که باید آنها را بدانید که پزشک آنها را به شما می گوید و خود زیبا جو نیز باید لیستی از سوالاتی را که در رابطه با ین پروسه زیبایی برای او ایجاد شده تهیه نماید تا آنها را به جراح ارائه دهد و از او بپرسد. در نتیجه پزشک با حوصله همه موارد را برای شما توضیح می دهد و در نتیجه با استفاده از این اطلاعات و دانایی که در رابطه با جراحی به دست آورده اید می توانید به بهترین شکل برای آن آماده شوید و در نتیجه پروسه را به بهترین نحو می گذرانید و احتمال دریافت یک نتیجه رضایت بخش را دریافت نمایید.

با مراحل جراحی بینی آشنا شوید

یکی از راه هایی که به کاهش استرس و اضطراب شما از عمل بینی کمک می کند ، آگاه شدن نسبت به روند انجام آن است ؛ به عبارتی باید بدانید در اتاق عمل جراحی بینی چه اتفاقاتی می افتد. زمانی که وارد اتاق عمل زیبایی بینی می شوید ، پزشک مشاوره و پرسش و پاسخ های نهایی را به عمل می آورد و به شما اطمینان خاطر می دهد که جراحی به بهترین نحو انجام شده و مشکل و خطری شما را تهدید نخواهد کرد. این بازه شما هم می توانید خواسته های نهایی تان را مجدد با جراح درمیان بگذارید. امکان دارد پیش از آغاز پروسه جراحی بینی ، از زوایای مختلف از بینی عکسبرداری انجام شود. این عکس ها برای مقایسه بعد از جراحی کاربرد دارند. برای رینوپلاستی لازم است تحت بیهوشی قرار بگیرید. بیهوشی عمومی متداول ترین تکنیک در این زمینه است. البته گاهی بسته به شرایط ممکن است جراحی بینی با بی حسی موضعی هم به انجام برسد. به طور کلی نباید نگران بیهوشی عمومی باشید ؛ چرا که شما تحت نظر یک جراح خبره و با تجربه هستید ( معمولا متخصص بیهوشی نیز در اتاق عمل همراه با تیم جراحی حضور دارد ) که با دقت کامل پروسه را به انجام می رساند.

مراحل جراحی بینی

رفته رفته با اثر گذاری ماده بیهوشی شما در یک حالتی مانند خواب عمیق فرو می روید ؛ به گونه ای که نه چیزی را میبینید و نه میشنوید. وقتی در این حالت قرار گرفتید ، جراح پروسه را آغاز می کند. جراح برای اعمال تغییرات ، برش های لازم را از طریق یکی از تکنیک های باز یا بسته بر روی بینی ایجاد می کند. پس از ایجاد برش ، جراح پوست را از روی ساختار بلند می کند تا دسترسی کاملی به بافت ها فراهم شود. ایراداتی نظیر انحراف سپتوم ، قوز بینی ، پهن بودن پره های بینی و افتادگی نوک بینی برطرف شده و با توجه به مدل انتخابی یعنی طبیعی ، فانتزی یا نیمه فانتزی بودن ، اصلاحات بر روی بینی اعمال می شوند. زمانی که بینی به شکل و فرم موردنظر رسید و تمامی ایرادات آن برطرف گردید ، پوست مجدد بر روی ساختار جدید قرار گرفته و جراح به کمک بخیه های جذبی لبه های برش خورده پوست را به همدیگر متصل می کند. در پایان هم نیاز است که بینی پانسمان شود و برای مدتی در گچ باقی بماند تا ساختار جدید استحکام لازم را به خود بگیرد. جهت برداشتن گچ و پانسمان ، در زمان معین شده می بایست به مطب جراح بینی تان مراجعه کنید.

مدت زمان عمل بینی چقدر است ؟

یکی از مواردی که برای بیماران سوال برانگیز است ، مدت زمان حضورشان در اتاق عمل جراحی بینی است. خیلی از افراد می خواهند بدانند که عمل کردن بینی شان چه مدت طول می کشد. البته با توجه به اینکه شرایط هر بیمار با دیگری تفاوت دارد نمی توان با قطعیت یک بازه زمانی را مشخص کرد ؛ اما به طور کلی گفته می شود جراحی بینی ، بین 1.5 الی 3 ساعت می تواند به طول بی انجامد.

آیا جراحی بینی با درد همراه است ؟

به طور کلی در طول این پروسه هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد و بعد از آن نیز درد در حدی نیست که غیر قابل تحمل باشد. به همین دلیل جای نگرانی نیست در برخی موارد نیز پزشک با تشخیص خود یک ماده بی حسی موضعی برروی ناحیه ای که درد دارد اعمال می نماید تا درد را کاهش دهد و بتوانید آن را تحمل و به راحتی مدیریت کنید. در ضمن درد شما نباید بعد از عمل بینی بیش از حد شدید باشد و باید تا چند روز الی یک هفته بعد از آن از بین برود یا به شدت کاهش یابد.

همچنین شما می توانید در صورتی که درد برای شما غیر قابل تحمل و آزار دهنده بود با استفاده از داروهای مسکن درد خو را کاهش دهید. البته توجه داشته باشید که باید قبل از مصرف هر گونه دارو بعد از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنید و از او تایید بگیرید تا به اشتباه مشکلی برای شما رخ ندهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی ، مراقبت ‌هایی باید انجام شود تا بهبودی سریع ‌تر و بهتری را تجربه کنید. برخی از مراقبت ‌هایی که باید بعد از جراحی بینی انجام دهید عبارتند از :

 • استفاده از یخ : برای کاهش تورم و درد ، باید بسته‌ های یخی را روی بینی قرار دهید. هچنین دقت اشته باشید که داوطلبان جراحی بینی ترمیمی نباید بعد از پروسه از کمپرس سرد یا یخ استفاده نمایند.
 • استفاده از داروهای تجویز شده : پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که باید مطابق دستورات استفاده شوند.
 • پوشیدن بانداژ : پزشک شما ممکن است بانداژی را برای شما تجویز کند که باید به مدت چند روز پس از جراحی بینی استفاده شود.
 • اجتناب از برخی فعالیت ‌ها : برخی فعالیت ‌ها مانند شنا ، بالا رفتن به ارتفاعات بالا و ورزش‌های سنگین باید تا حدودی محدود شوند.
 • مراجعه به پزشک : باید به پزشک خود مراجعه کنید و هرگونه علائم نامطلوب را به او گزارش دهید.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی و دلیل آن

سن مناسب برای انجام جراحی بینی ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند سلامت کلی بدن ، رشد و تکامل بدن ، وضعیت بینی فعلی و نیازهای بیمار بستگی دارد. در بسیاری از موارد ، جراحی بینی در سنین بالاتر از 18 سال توصیه می ‌شود ، زیرا در این سن ، بینی به طور کامل رشد کرده و تکامل یافته است. همچنین ، در این سن ، بیمار می ‌تواند به طور کامل تصمیم‌گیری کند و مسئولیت انجام جراحی را بپذیرد. در مواردی که جراحی بینی به دلیل مشکلات تنفسی انجام می ‌شود ، ممکن است در سنین کمتر از 18 سال نیز انجام شود. در این موارد ، پزشک باید به دقت و با توجه به وضعیت بینی و سلامت کلی بیمار ، تصمیم‌گیری کند. در هر صورت ، قبل از تصمیم گیری در مورد انجام جراحی بینی ، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر امین آمالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

اشتراک گذاری مقاله