شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

بعد از عمل بینی رعایت یک سری نکات ضروری است که رعایت آنها به کاهش ورم بینی و گرفتن نتیجه بهتر کمک می‌کند.
شستشوی بینی بعد از عمل جراحی یکی از نکاتی است که باید رعایت شود. انجام این عمل باعث کاهش ورم مخاط داخل بینی و خروج لخته‌های خون و ترشحات داخل بینی شده و سبب بهبود تنفس و کاهش گرفتگی بینی خواهد شد.

شستشو بینی بعد از جراحی

نحوه شستشوی بینی

بیمار از فردای روز عمل باید شستشوی بینی را طبق آموزش جراح زیبایی بینی آغاز کند و در طول روز هرچقدر بیشتر این عمل را انجام دهد بهتر است. اما حداقل روزی 3-4 بار شستشو باید انجام شود.

در اوایل که چسب روی بینی هست می‌توان با استفاده از سرنگ و افشانه شستشو را انجام داد اما بعد از برداشتن چسب بیمار می‌تواند با دستش اقدام به شستشو کند بدین صورت که سرم را در کف دستش ریخته  و با استشمام آن را به داخل بینی وارد کند.

محلول شستشوی بینی سرم سدیم کلراید 9.0 می‌باشد.

ایجاد بوی بد در بینی بعد از عمل جراحی

عدم شستشوی بینی باعث می‌شود لخته‌های خونی که در انتهای زمان جراحی در بینی شما ایجاد شده و ترشحات بینی به مدت زیاد در بینی باقی بماند که نه تنها موجب گرفتگی بینی، اختلال در تنفس و کاهش حس بویایی می‌شود بلکه ممکن است این مواد تجمع یافته عفونت کرده و موجب بوی بد در بینی و تنفس فرد شود. و افزایش این عفونت می‌تواند باعث ایجاد موکوزیت (التهاب مخاط) که با درد داخل بینی همراه است شود.

دکتر امین آمالی

متخصص گوش، حلق و بینی، جراحی زیبایی بینی و صورت، جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس، جراحی اختلالات خواب و فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده ، دوره تکمیلی در دانشگاه استنفورد آمریکا را گذرانده ، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و تجربه‌ ۱۵۰۰۰ عمل جراحی زیبایی و درمانی موفق را دارا می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت