عوارض جراحی بینی چیست؟

فهرست مطالب

جراحی بینی، یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی در دنیاست که بسیاری از افراد برای تغییر فرم بینی خود و دستیابی به زیبایی ایده‌آلشان به آن تن می‌دهند. اما مانند هر عمل جراحی دیگری، رینوپلاستی هم بدون عوارض نیست. در این مقاله، قصد داریم به عوارض جراحی بینی بپردازیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم تا با آگاهی کامل از خطرات و مزایای این عمل، تصمیم نهایی خود را برای انجام یا عدم انجام آن اتخاذ کنید. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا:

 • با انواع عوارض احتمالی جراحی بینی، از جمله عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت آشنا شوید.
 • راهکارهایی برای پیشگیری از عوارض جراحی بینی را یاد بگیرید.
 • در صورت بروز عوارض بعد از عمل، با نحوه‌ برخورد صحیح با آنها آشنا شوید.

 

عوارض جراحی بینی - draminamali.com

 

عوارض جراحی بینی را به دو گروه کلی تقسیم می شود:

1-انسداد تنفسی: اگر بعد از جراحی زیبایی بینی، حفرۀ داخل بینی تنگ شود و تنفس از بینی برای فرد سخت شود، بیمار از علائمی مثل تنفس دهانی، خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی رنج می برد.

2-تغییرات نامطلوب ظاهر بینی: اگر جراح بینی از تجربۀ کافی برخوردار نباشد علاوه بر مختل شدن عملکرد بینی این احتمال وجود دارد که ظاهر بینی فرم مطلوب و مورد نظر را پیدا نکند و به شکل نامطلوبی در آید.

 مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

اگر اصول حفظ تنفس در جراحی زیبایی بینی رعایت نشود و تنفس بیمار فدای کوچک تر شدن ظاهر بینی شود ، مشکلات تنفسی متعددی مثل سوت کشیدن بینی ، تنگی نفس موقع فعالیت، احساس خفگی موقع خواب ، خشکی گلو و فس فس کردن موقع خواب و حتی خرخر شبانه ایجاد می شود. کسانی که قبل از انجام جراحی ، انحراف بینی و مشکل تنفسی دارند، یا کسانی که مشکلات آلرژی شدید دارند و یا کسانی که غضروفهای نازک و بینی بلندی دارند ، بیشتر در معرض مشکلات تنفسی می باشند.

علل انسداد تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

1- اصلاح نکردن انسدادهای مکانیکی : در صورت بزرگی شاخک های بینی و یا انحراف تیغۀ بینی ، جراح باید در حین عمل این موانع به ظاهر مختصر را هم برطرف کند. زیرا با کوچک تر شدن بینی ، این موانع به ظاهر بی اهمیت باعث انسداد مسیر تنفسی خواهد شد.

2- تورم مخاط داخل بینی : سینوزیت مزمن و یا آلرژی شدید، سبب تورم مخاط داخل بینی و انسداد تنفسی می شود.

3- چسبندگی های داخل بینی : اگر جراح داخل بینی را زیاد دستکاری کند باعث زخمی شدن مخاط بینی می شود و اگر مخاط های زخمی شده در مجاورت یکدیگر قرار گیرند به هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و راه داخل بینی را تنگ می کنند.

4- تنگ کردن بیش از حد سوراخهای بینی

5- برداشتن بیش از اندازه از غضروف های نوک بینی: این امر منجر به تنگی مدخل بینی می شود.

 

علل تغییرات نامطلوب ظاهر بینی بعد از جراحی زیبایی :

1-غیر قرینه نبودن سوراخهای بینی:

با توجه به سوراخها ی بینی فردی که عمل نکرده می بینید که معمولاً دو سوراخ بینی دقیقاً عین هم نیستند. ولی فردی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهد، بعد از جراحی انتظار دارد که سوراخها بینی کاملاً قرینه باشند. جراح در حین جراحی باید تلاش کند که میزان غیر قرینگی را برطرف کرده و تا آنجا که ممکن است آن را اصلاح نماید.

2-کجی بینی:

زمانی که انحراف تیغۀ بینی شدید باشد، این انحراف بر روی شکل ظاهری بینی هم تأثیر گذاشته و ظاهر بینی هم قرینه و صاف نخواهد بود. اصلاح کامل انحراف تیغۀ بینی از کجی ظاهری بعد از عمل جلوگیری می کند. حتی اگر انحراف تیغۀ داخلی بینی ، قبل از عمل خفیف باشد و جراح آن را در طی عمل زیبایی بینی اصلاح نکند، این کجی به جا مانده علاوه بر آن که ممکن است باعث انسداد بینی شود می تواند باعث کجی بعد از عمل بینی نیزشود.

3-غیر طبیعی بودن بینی:

نتیجه برداشتن میزان زیادی از بافت های بینی ، بینی ای می شود که قوس زیادی دارد و اصطلاحاً سرسره ای است، زاویه زیادی دارد و اصطلاحاً خوکی است و در نمای رخ هم خیلی باریک است. در نتیجه این بینی دیگر نمای نرمال و طبیعی را نداشته و ظاهری مصنوعی به فرد می دهد که مطلوب نیست. بنابراین جراح باید محتاط باشد و از ایجاد تغییرات زیادی که به بینی نمایی غیر طبیعی می دهد بپرهیزد

 4-منگنه ای شدن بینی:

به علت برداشتن بیش از حد از غضروف بینی ، فرورفتگی هایی در دوطرف بینی ایجاد می شود که علاوه بر اینکه به ظاهر بینی نمای نامطلوبی می دهد باعث می شود قسمت فرو رفته مانعی در مسیر راه هوایی باشد و فرد دچار انسداد بینی شود.

کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی

پایانه های اعصاب بویایی در سقف حفرۀ داخل بینی قرار دارند و این ناحیه در جراحی زیبایی بینی معمولاً دستکاری نمی شود بنابراین احتمال آسیب دیدن حس بویایی بعد از جراحی وجود ندارد مگر در دو حالت:

حالت اول: فرد از قبل مبتلا به پولیپ وسیع بینی بوده است و هم زمان با عمل زیبایی تحت عمل پولیپکتومی نیز قرار گرفته باشد. ممکن است پولیپ ها در قسمت نزدیک به سقف حفره بینی قرار گرفته باشند برداشتن آنها و دستکاری آن قسمت ممکن است منجر به آسیب دیدن پایانه های بویایی و در نتیجه کاهش حس بویایی فرد شود. بنابراین بهتر است اگر فردی مبتلا به پولیپ وسیع بینی است ابتدا در یک عمل مجزا پولیپ ها برداشته شوند و سپس با فاصلۀ چند ماه بعد جراحی زیبایی بینی انجام شود.

حالت دوم: بنا به عللی که ذکر شد، اگر فردی در اثر جراحی زیبایی بینی دچار انسداد بینی شود به همان میزان نیز دچار کاهش حس بویایی خواهد شد.زیرا برای این که بویی را حس کنیم باید مولکولهای فرّار آن ماده از طریق بینی خود را به پایانه های اعصاب بویایی برسانند. اگر بینی مسدود باشد این مولکولها نمی توانند وارد بینی شوند و اعصاب بویایی را تحریک کنند.

عمل جراحی زیبایی بینی یک عمل جراحی اورژانس نیست، و از طرفی مشکل ترین جراحی زیبایی در بدن می باشد، زیرا با عضوی با عملکردهای حیاتی پیچیده سروکار داریم. بنابراین افراد متقاضی جراحی زیبایی بینی برای پیشگیری از  مواجه شدن با عوارض جراحی بینی باید پس از بررسی های دقیق و تحقیق لازم و صرف وقت در مورد بهترین جراح بینی ، احتمال پیش آمدن عوارض را به حداقل برسانند.

چگونه می توانیم از بروز عوارض عمل بینی جلوگیری کنیم؟

اینکه پس از عمل بینی شاهد بروز عارضه هایی باشید، امر طبیعی هست. در اکثر موارد این عوارض شایع و موقتی هستند و با گذر زمان بهبود پیدا می کنند. برای اینکه عوارض رینوپلاستی جدیت پیدا نکنند، لازم است قبل و بعد از جراحی اقداماتی انجام دهید که در ادامه به شما توضیح داده شده اند. برای جلوگیری از بروز عوارض عمل بینی، می توان اقداماتی را قبل و بعد از عمل انجام داد:

اقدامات قبل از عمل بینی برای جلوگیری از عوارض:

 •  انتخاب جراح بینی باتجربه و ماهر: انتخاب جراح مناسب، اولین و مهم‌ترین قدم برای جلوگیری از عوارض عمل بینی است.
 •  انجام آزمایشات و معاینات لازم: قبل از عمل، باید تمام آزمایشات و معاینات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که سلامتی شما برای عمل مناسب است.
 •  مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک: داروهایی که پزشک تجویز می کند را به موقع مصرف کنید تا از بروز عفونت و خونریزی جلوگیری شود.
 •  عدم مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs): این داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند.
 •  عدم استعمال دخانیات و الکل: مصرف دخانیات و الکل می تواند روند بهبودی را مختل کند.
 •  آزمایش خون برای بررسی انعقاد خون: این آزمایش برای اطمینان از عدم وجود مشکل در انعقاد خون انجام می شود.
 •  مصرف ویتامین C: ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبودی سریعتر زخم ها کمک می کند.
 •  شستشوی کامل صورت: قبل از عمل، صورت خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 •  استحمام شب قبل از عمل: شب قبل از عمل، دوش بگیرید تا بدنتان تمیز باشد.
 •  آماده کردن لوازم مورد نیاز بعد از عمل: قبل از عمل، تمام لوازم مورد نیاز بعد از عمل، مانند کمپرس سرد، داروها، و لباس های گشاد را آماده کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی برای کنترل عوارض:

 •  استراحت کافی: بعد از عمل، به استراحت کافی نیاز دارید. تا حد امکان در خانه بمانید و از فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 •  استفاده از کمپرس سرد: برای کاهش تورم و کبودی، از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • بالا نگه داشتن سر: هنگام خواب، سر خود را با دو یا سه بالش بالا نگه دارید.
 •  مصرف داروهای تجویز شده: داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.
 •  خودداری از دستکاری بینی: از دستکاری و لمس کردن بینی خودداری کنید.
 •  رعایت بهداشت بینی: داخل بینی خود را با دستمال کاغذی تمیز نگه دارید.
 •  عدم استفاده از عینک: تا چند هفته بعد از عمل، از استفاده از عینک خودداری کنید.
 •  عدم انجام فعالیت های ورزشی: تا چند هفته بعد از عمل، از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • مراجعه منظم به پزشک: برای بررسی روند بهبودی، به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر امین آمالی

دکتر امین آمالی متخصص گوش ، حلق و بینی ، جراحی زیبایی بینی و صورت ، جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس هستند. ایشان فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و دوره تکمیلی در دانشگاه استنفورد آمریکا را گذرانده است. همچنین دکتر آمالی بیش از 15000 جراحی موفق را در کارنامه خود دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اشتراک گذاری مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت